پلان های روزانه

هر کسی بازیگر نقش اول زندگی خود است، من می خواهم زندگی را کارگردانی کنم

اکران افتتاحیۀ مستند کوتاه "حواس پنجگانۀ هنر"


بیشتر فستیوال های خارجی به فیلم هایی که تصویری تاریک از ایران ارائه می دن و به معضلات اجتماعی می پردازن علاقه دارن. من منکر وجود تلخی ها و مشکلات نیستم، اما چون فیلمسازان و همکاران زیادی روی اینجور موضوعات کار می کنن، خیلی دوست داشتم بتونیم کاری انجام بدیم تا چهرۀ روشن کشورمون هم دیده بشه؛ فیلمی که هم در ظاهر و هم باطن زیبایی های ایران رو به تصویر بکشه و بدون اینکه حوصلۀ تماشاگر رو با اطلاعات بی اهمیت یا نماهای طولانی سر ببره، حس خوب و مثبتی از خودش به جا بذاره.

چون هدف من بیشتر مخاطب خارجی بود، باید از نظر کیفی، فنی و هنری به نحوی اینکارو انجام می دادیم که در نهایت فیلم توسط فستیوال ها، بازارهای فیلم و شبکه های تلویزیونی پذیرفته بشه. بعد از جلسات متعدد با بچه های گروه، بالاخره به طرح مستند کوتاهی رسیدیم به نام "حواس پنجگانۀ هنر"؛ طرحی که از همه لحاظ راضیمون می کرد و می تونست ظرف بیست دقیقه، حسی رو که می خوایم به بیننده منتقل کنه.

تصویربرداری طی دوازده جلسه در هفت شهر مختلف انجام شد و دوستان زیادی در ساخته شدنش کمکمون کردن: از گروه تولید و عزیزانی که در هر شهر کنارمون بودن گرفته تا حرفه ای هایی مثل مهدی پاکدل، فوآد توحیدی و سیاوش پورخلیلی عزیز که لطف کردن و بخشی از کار رو انجام دادن.

حالا خیلی خوشحالم که اعلام کنم "حواس پنجگانۀ هنر" در اولین اکران جهانی خودش، بیستم نوامبر و در شب افتتاحیۀ Moab International Film Festival در ایالت Utah آمریکا به نمایش درمیاد و در بخش اصلی مسابقه هم حضور داره.

من به تمام بچه های گروه و کسانی که در ساخت این فیلم بهمون کمک کردن تبریک می گم و امیدوارم این اکران، شروعی باشه برای نمایش گوشه ای از هنر و زیبایی های ایران به مردم کشورهای دیگه.

تاریخ ارسال: دوشنبه 18 آبان 1394 ساعت 13:24 | نویسنده: حسام دهقانی | چاپ مطلب